piątek, 21 grudnia 2012

Jak szczur na otwarcie kanału


Zajumane z MCK Lipno

Jak sobie myślę o Sierpcu, Rypnie i Lypsinie ;) to obija mi się między uszami słówko "kicz". I tak sobie myślę, że drewniane kiedyś, murowane potem, forma taka sama, materiał inny i już coś nie pasuje. Jeszcze by to tak na różowo, albo na niebiesko. A sto lat później najlepiej a'la dworek polski w ostrym różu.
No, a jak się patrzy na takie widokówki, jak ta powyżej to myślimy sobie "zabytki", szalenie cenne ujęcia :D Tylko, że budyneczki na tych zdjęciach mają czasami dziesięć, czasami piętnaście lat, a czasami rok. Teraz dziwią nas gminne widokówki z nową oczyszczalnią ścieków czy z budynkiem rektoratu lub Rubinkowa z lat 70. W końcu, czy to ładne? Czym tu się chwalić? Czy to trzeba pokazywać? A fe...
Spoglądając drugi raz na stare pocztówki, nagle przestaje to być czymś dziwnym... I nawet to, że wszyscy się prężą dumnie wystrojeni, jak stróż w Boże Ciało tudzież tytułowy szczur na otwarcie kanału. I na fejsbuku zdjęcia z golfiną po tuningu lub na tle nowej meblościanki też już nie dziwią.

Wesołych Świąt, nieco gruźlicznie, ale szczerze, drogim czytelnikom (całej ich szóstce) składam ja. Nieogar.

Zajumane z: Archiwum Państwowe w Łodzi, Wirtualna wystawka pocztówek, Archiwum Rodziny Biedermannów, sygn. 89, s. 123

7 komentarzy:

 1. Jak powinna wyglądać współczesna pocztówka według tych kryteriów? Nowe budynki maksymalnie sprzed 10-15 lat, którymi powinniśmy się szczycić: galerie handlowe, lotniska, stadiony, terminale autostradowe... Tymczasem ja na pocztówkach nadal widzę ratusz, krzywą wieżę, panoramę Starego Miasta.
  Chyba ktoś nam narzucił taką ikonosferę, że to co gdzieś widzieliśmy jako biało-czarne i to co powstało przed nami jest szlachetniejsze i warte dalszego kultywowania. A może sami sobie tworzymy taką estetykę pamięci. Wszak spoglądamy na to z dzisiejszej perspektywy i nie dostrzegamy, że zdjęcie wszystkich członków rodziny wraz z furmanką i rowerami na tle chałupy mogło być tak samo kiczowate wówczas jak dzisiejsza fotografia familijna przy stuningowanym aucie... obok tej samej chałupy.

  Wszystkiego dobrego na Święta od jednej szóstej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Są takie też, ale Toruń stoi gotykiem i turystą. W Opocznie jest Pegaz na widokówkach. Okazjonalne, bo festiwal, bo Euro jest to najnowsze. W Winnicy popularne są pocztówki z ich najnowszą najbardziej wypasioną fontanną z firmy Roshen.

  Wiem o jakim zdjęciu mówisz! To kto je wrzuca na bloga z opisem? :) Ze względu na serniki, makowce oraz pasztet z kaczki jestem skłonna oddać palmę pierwszeństwa Tobie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Każdy chwali się tym co mu znane a świat na starych pocztówkach bywa podobny. Choć czasem można swój dawny dom odnaleźć :)

  http://fotopolska.eu/foto/201/201361.jpg

  http://miastadawniej.pl/component/joomgallery/image?format=raw&type=img&id=4926

  http://miastadawniej.pl/component/joomgallery/image?format=raw&type=img&id=4902

  http://www.polskaprl.rejtravel.pl/miasta/36.jpg

  http://fotopolska.eu/foto/78/78959.jpg

  OdpowiedzUsuń
 4. P., loguj się! masz profil na googlach ;) Cwaj, ktoś wpisywał hasło "straszny dom Chodzież" i wpadł na Nieogar, widziałam w statsach. Ostatnia pocztówa rządzi.

  OdpowiedzUsuń
 5. http://fotopolska.eu/foto/367/367125.jpg ta jest fajna nie wiedziałem że teraz tylu rzeczy się dokopano... A ja znam Tych Państwa na obrazku. Znaczy w pewnym sensie
  Odpowiedz
  Anonimowy21 grudnia 2012 12:34

  http://fotopolska.eu/foto/363/363762.jpg


  Chyba zacznę w końcu grzebać w dokumentach na strychu

  A to moja ulica internat przed rozbudowaniem

  http://fotopolska.eu/foto/123/123214.jpg
  Odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mam do Ciebie maila, więc muszę zaspamować tutaj :) - dzięki za podesłanie linka do aukcji allegro starego zdjęcia bramy Cmentarza Centralnego w Sz-nie , aukcja wygrana, cenna zdobycz :) Ave

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszę się :) :) na fb sie mamy, "Tak trzeba" i można pw, ja na wiadomości odpowiadam.

  OdpowiedzUsuń